KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyerts 10447244
*
nr 1044 7244
Carl Wilhelmson
(1866-1928), Sverige
Blyerts, Carl Wilhelmson (1866-1928), stämpelsignerad. På dansbanan, 1911, 22x17
Carl Wilhelmson, född 1866 i Fiskebäckskil, Bohuslän, död 1928 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 juni 2016
kl 19:21:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/6 21:22:31
1
1.000 kr
20/6 12:29:04
2
1.500 kr
20/6 19:12:43
3
1.200 kr
20/6 19:12:43
2
1.300 kr (Budbetjänt)
20/6 19:13:03
3
1.400 kr
20/6 19:13:03
2
1.500 kr (Budbetjänt)
20/6 19:15:34
3
1.600 kr
20/6 19:16:05
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Carl Wilhelmson
Carl Wilhelmson, född 1866 i Fiskebäckskil, Bohuslän, död 1928 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Carl Wilhelmson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts carl wilhelmson dansbanan stämpelsignerad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
-
5050 Akvarell
Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård. Signerad..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:26
-
5012 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, man med vattenpi..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:52
-
5090 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Kvinna, ej signerad. Bland..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:25
-
3213 Teckning
Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, på..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:17
*
Carl Wilhelmson
Carl Wilhelmson, född 1866 i Fiskebäckskil, Bohuslän, död 1928 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Carl Wilhelmson
nr 1044 7244
Carl Wilhelmson
(1866-1928), Sverige
Blyerts, Carl Wilhelmson (1866-1928), stämpelsignerad. På dansbanan, 1911, 22x17
Carl Wilhelmson, född 1866 i Fiskebäckskil, Bohuslän, död 1928 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 juni 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/6 21:22:31 | 1 | 1.000 kr |
20/6 12:29:04 | 2 | 1.500 kr |
20/6 19:12:43 | 3 | 1.200 kr |
20/6 19:12:43 | 2 | 1.300 kr (Budbetjänt) |
20/6 19:13:03 | 3 | 1.400 kr |
20/6 19:13:03 | 2 | 1.500 kr (Budbetjänt) |
20/6 19:15:34 | 3 | 1.600 kr |
20/6 19:16:05 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Carl Wilhelmson
Carl Wilhelmson, född 1866 i Fiskebäckskil, Bohuslän, död 1928 i Stockholm, svensk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Carl Wilhelmson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts carl wilhelmson dansbanan stämpelsignerad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
-
5050 Akvarell
Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård. Signerad..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:26 -
5012 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, man med vattenpi..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:52 -
5090 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Kvinna, ej signerad. Bland..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:25
-
3213 Teckning
Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, på..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:17